دسته‌بندی نشده

چاپگر لیزری

چاپگرهای لیزری با توجه به ویژگی های منحصربفرد خود با استقبال عموم کاربران کامپیوتر در سراسر جهان مواجه شده است. شرکت های تولیدکننده این نوع چاپگرها متناسب با خواسته های جدید و همزمان با پیشرفت تکنولوژی ، مدل های متفاوتی از این نوع چاپگرها را به بازار عرضه میکنند. استفاده از الکتریسیته ساکن در تکنولوژی چاپگرهای لیزری، یکی از اصول مهم و اولیه است . الکتریسیته ساکن یک شارژ الکتریکی است که توسط اشیاء عایق ایجاد میشود. بدن انسان نمونه ای در این زمینه است که می تواند باعث ایجاد الکتریسیته ساکن میشود. انرژی حاصل از الکتریسیته ساکن باعث ایجاد چسبندگی بین اشیاء میشود. ( نظیر لباس های داخل یک ماشین خشک کن ). رعد و برق حاصل از یک ابر صاعقه دار نیز حامل الکتریسیته ساکن بوده که مسیر ابر تا زمین را طی میکند. شکل عناصر اصلی یک چاپگر لیزری را نشان می دهد.
چاپگر لیزری از این پدیده بعنوان یک نوع ” چسب موقت ” استفاده میکند. هسته اساسی این سیستم، دستگاهی با نام ” نورپذیر” (Photoreceptor) است . ماهیت فیزیکی این دستگاه، یک استوانه یا سیلندر است که از مواد هادی نور تشکیل شده و توسط کوانتوم نور تخلیه میشود. در ابتدا، استوانه یک شارژ مثبت را از طریق یک سیم حامل جریان الکتریکی (Corona Wire) ، پیدا می کند . همزمان با چرخش استوانه، چاپگر یک پرتو نور لیزری نازک را بر سطح استوانه بمنظور تخلیه الکتریکی بخش مربوطه ، می تاباند. در ادامه لیزر حروف و تصایر را بر سطح استوانه چاپ میکند (یک الگو از شارژ الکتریکی). این سیستم می تواند با شارژ معکوس هم کار کند، در این حالت یک شارژ الکترواستاتیک مثبت بر روی یک شارژ منفی بعنوان زمینه در نظر گرفته میشود.
پس از عملکرد الگوی موردنظر ، چاپگر سطح استوانه را با پودر شارژ شده مثبت، می پوشاند. با توجه با اینکه پودر فوق دارای شارژ مثبت است، تونر به ناحیه تخلیه شده استوانه (بار منفی) چسبانده میشود.
پس از چسباندن پودر مورد نظر، استوانه حول یک کاغذ می چرخد. قبل از اینکه کاغذ زیر استوانه قرار بگیرد، یک شارژ منفی توسط سیم انتقالی Corona به آن داده میشود. شارژ فوق بمراتب قویتر از شارژ منفی الکترواستاتیک مربوط به تصویر بوده و کاغذ قادر به رها کردن پودر مربوطه خواهد بود. همزمان با حرکت کاغذ (با سرعت معادل استوانه) بر روی کاغذ تصویر مربوطه درج میشود. بمنظور ممانعت از چسبیدن کاغذ به استوانه، بلافاصله پس از درج تصویر، عملیات تخلیه شارژ توسط یک سیم Detac corona انجام میشود.
در نهایت، چاپگر کاغذ را از بین یک Fuser ( یک زوج غلتک گرم ) عبور میدهد. در حین انجام این فرآیند، پودر پاشیده شده در کاغذ تنیده و تثبیت میشوند. غلتک ها باعث حرکت کاغذ به سمت سینی خروجی شده و علاوه بر آن موجب گرم شدن کاغذ نیز می شوند بهمین دلیل زمانیکه کاغذ از چاپگر خارج میشود، داغ است.
پس از ریختن پودر بر روی کاغذ، سطح استوانه تحت تاثیر یک لامپ تخلیه قرار می گیرد. این لامپ روشن تمام سطح نور پذیر استوانه را تحت تاثیر قرار داده و تصاویر الکتریکی را پاک میکند و در ادامه سطح استوانه توسط سیم شارژCorna تحت تاثیر شارژ مثبت قرار می گیرد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.