دسته‌بندی نشده

اجزای داخل کارتریج لیزری

کارتریج لیزری، از جمله بخش های مهم داخل پرینتر لیزری است و اجزای داخلی زیادی دارد که مجموعه قطعات داخل آن امکان چاپ بر روی کاغذ را برای ما فراهم می کند.

اجزای داخل کارتریج لیزری شامل درام، رول پرس، مگنت رولر، قطعات بلید، فوم رولر و چیپ می باشد همچنین کارتریج لیزری دارای مخزنی است که داخل آن تونر پر می شود. در ادامه مطلب توضیح بسیار مختصری در خصوص عملکرد هر یک از قطعات داخل کارتریج ارایه می شود:

چیپ

این قطعه تعیین کننده تعداد برگه های قابل چاپ کارتریج است، به این معنی که اگر چیپ ۱۲ هزار برگه چاپ کند، به این معنی است پس از چاپ ۱۲ هزار برگه درصوتیکه  سایر قطعات کارتریج قابل استفاده باشند، چیپ باید تعویض شود.

درام

جزء اصلی دستگاه پرینتر و کپی است که نقش انتقال دهنده ی تصویر از پرینتر لیزری به روی کاغذ برای تولید چاپ نهایی را دارد. درام از  ماده ای به نام سلنیوم و یا مواد حساس به نور، پوشیده شده است که هادی الکتریسیته است.

مگنت رولر (غلطک مگنت، رول مگنت)

میله‌ای مغناطیسی است که با باردار کردن تونر و انتقال پودر تونر به درام، در عملیات چاپ تاثیر گذار است. این غلطک روی مخزن اصلی قرار می گیرد و با چرخش خود پودر یا تونررا از داخل مخزن به بیرون و به سمت درام هدایت می‌کند.

قطعات بلید

قطعات بلید شامل بلید و دکتربلید است که در دستگاههای کپی و پرینتر بر کیفیت چاپ تاثیر مستقیم دارند. به طور خلاصه بلید یا وایپربلید میزان تونر موجود بر روی درام و دکتر بلید، میزان تونر موجود بر روی مگنت رولر را تنظیم می کند تا پودر تونر اضافی بر روی این قطعات، بر کیفیت چاپ تاثیر نامناسب نگذارد.

پرس رولر

غلطک پرس یا پرس رولر  قطعه ای است که در فیوزر، کاغذ را به سمت هیتر ( گرم کننده ) فشار میدهد تا پودر به خوبی روی کاغذ بچسبد. این قطعه دارای ساختاری استوانه ای شکل از جنس فلز و با روکش پلاستیکی یا سیلیکونی بوده و در پرینترهای مختلف، در ابعاد متفاوتی طراحی و تعبیه شده باشد.

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.