گیر کردن کاغذ در پرینتر :راهنمای جامع رفع مشکل

گیر کردن کاغذ در پرینتر :راهنمای جامع رفع مشکل

پرینتر یکی از ابزارهای ضروری در هر اداره یا سازمان است. ابزاری که هر روز بارها از آن استفاده می‌شود. حتما دیده‌اید که به دفعات کاغذ در پرینتر گیر کند و نتوانید آن‌ را از داخل پرینتر درآورید. این اتفاق وقت زیادی از شما ‌می‌گیرد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که آرامش خود را حفظ کنید. حل مشکل گیر کردن کاغذ در دستگاه پرینتر کار بسیار راحتی است. این کار باید به دقت صورت بگیرد، زیرا اگر حین بیرون کشیدن کاغذ، اشتباهی رخ دهد می‌تواند پرینتر را دچار مشکل کند.

علت گیر کردن کاغذ داخل پرینتر؟

این مشکل برای همه پرینتر‌ها، فارغ از مدل و برند دستگاه پیش می‌آید، برخی از این مشکلات با خارج کردن کاغذ تا خورده رفع می‌شود و دوباره تکرار نخواهد شد. اگر این مسئله به صورت مداوم برای چاپگر پیش بیاید، نشان دهنده بروز مشکل جدی است و باید از یک تعمیرکار متخصص بخواهید تا شما را در رفع مشکل دستگاه یاری کند. اگر مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر هایی مانند اپسون، کانن و اچ پی دیده شود، می‌توان دلایل زیر را برای آن در نظر گرفت.

نوع کاغذ مورد استفاده در پرینتر

نوع کاغذ اولین موردی است که باید آن را بررسی کرد. کاغذهای بی‌کیفیت و نامرغوب با یک حرکت ناهماهنگ، کاغذهای دسته دوم، منگنه‌دار و کاغذهایی که روی آن‌ها آثار پارگی، تاشدگی یا چروکیدگی است، احتمال بیشتری دارند که در دستگاه گیر کنند، مخصوصا اگر بخواهید دورو با پرینترهای معمولی عمل چاپ را انجام دهید. برای اینکه بدانید از چه کاغذی برای پرینت گرفتن با دستگاه موردنظر استفاده کنید، دفترچه راهنمای آن را بخوانید. معمولا کاغذهای سبک با کیفیت نامطلوب بیشتر در پرینترها و دستگاه‌های کپی گیر می‌کنند.

علت گیر کردن کاغذ در دفعات زیاد

یکی از دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر به دفعات زیاد، هماهنگ نبودن تنظیمات پرینتر و کاغذ است. برای مثال ممکن است کاغذی که در دستگاه قرار داده‌اید A4 باشد اما تنظیمات پرینتر روی A3 باشد؛ در این صورت عدم ناسازگار بودن این دو مورد یعنی کاغذ و تنظیمات پرینتر می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.
اگر کیفیت کاغذ خوب بوده، دچار تا خوردگی نباشد و تنظیمات پرینتر هم به درستی انجام شود، باید به دنبال مشکل در جای دیگری باشید. بهتر است کاغذکش یا پیکاپ را چک کنید و مطمئن شوید این قطعه کار خود را به درستی انجام می‌دهد.

وظیفه پیکاپ یا کاغذ‌کش، کشیدن کاغذ به داخل پرینتر است. پیکاپ بیضی شکل است و به غلتک شبیه است، سطح آن دارای پرز است که به مکش کاغذ کمک می‌کند. محل قرارگیری پیکاپ، زیر کارتریج است. اگر پرزهای این قطعه از بین برود کارایی سابق را ندارد و باید آن را تعویض کنید. در صورت تعویض نکردن این قطعه، حرکت کاغذ به درستی صورت نمی‌گیرد و در داخل دستگاه پرینتر گیر می‌کند.
غلتک‌های فیوزینگ پرینتر، از جمله قطعاتی هستند که اگر به درستی وظیفه خود را انجام ندهند، کاغذ داخل دستگاه گیر می‌کند. یکی دیگر از دلایل گیر کردن کاغذ در دستگاه پرینتر، کج قرار گرفتن کاغذ‌ها در سینی پرینتر است. هنگام پرینت گرفتن باید توجه شود که کاغذها به درستی و به صورت صاف وارد دستگاه شوند.

گیر کردن کاغذ در پرینتر

چگونه مشکل گیر کردن کاغذ داخل پرینتر را برطرف کنیم؟

آیا تا به حال با مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر روبه ‌رو شده‌اید؟ آیا در صورت بروز این مشکل راه‌ حلی به ذهنتان رسیده است ؟ حتما به دفعات پیش آمده که در هنگام پرینت گرفتن، کاغذ داخل پرینتر گیر کند و عملیات پرینت متوقف شود در این هنگام چراغ هشدار پرینتر روشن می‌شود و چشمک می‌زند.
اگر تمایل دارید برای حل این مشکل راه‌حل مناسبی پیدا کنید این بخش را تا انتها بخوانید تا جواب سوالات خود را پیدا کنید. پس از گیر کردن کاغذ داخل پرینتر، ابتدا دستگاه را خاموش کرده و کابل آن را از داخل پریز برق درآورید. بعد از خنک شدن فیوزینگ پرینتر مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.
پرینترها، مدل‌های مختلف و ابعاد متفاوتی دارند؛ به صورتی که بعد از گیر کردن کاغذ در پرینتر امکان دارد نتوانید کاغذ را در داخل آن‌ها پیدا کنید. بنابراین همه درهای دستگاه پرینتر را باز کرده تا ببینید، کاغذ دقیقا در کدام نقطه از پرینتر گیر کرده است. اگر با وجود باز بودن درهای پرینتر هنوز هم کاغذ گیر کرده را نمی‌بینید بهتر است، کارتریج را بیرون بیاورید.
وقتی کاغذ گیر کرده را دیدید آن را با احتیاط و با دو دست به سمت خود بکشید اگر با یک دست بکشید احتمال پاره شدن کاغذ و ماندن تکه‌های آن داخل دستگاه وجود دارد. اگر کاغذ پاره شد و داخل دستگاه گیر کرد بهتر است به کمک موچین آن را خارج کنید یا از یک تعمیرکار برای رفع مشکل کمک بخواهید. پس از درآوردن تکه‌های کاغذ درهای پرینتر را ببندید و دوشاخه آن را به پریز وصل و پرینتر را روشن کنید و برای تست یک صفحه پرینت بگیرید.
گاهی اوقات با وجودی که کاغذ را از داخل پرینتر بیرون می‌آورید، خطای گیر کردن کاغذ در پرینتر همچنان وجود دارد. پیشنهاد می‌شود دستگاه را ریست کنید. برای ریست کردن پرینتر، ابتدا آن را روشن کنید، پس از آن که آماده به کار کرد، کابل برق پرینتر را جدا کرده و دوشاخه آن را از برق در آورید؛ بعد از 60 ثانیه، کابل پرینتر را بدون واسطه به پریز وصل کنید؛ به این ترتیب پرینتر ریست شده و مشکل گیر کردن کاغذ در آن حل می‌شود. اگر این مشکل با راه‌حل‌های پیشنهاد شده برطرف نشد بهتر است از یک تعمیرکار ماهر بخواهید تا این مشکل را برطرف کند.

مراحل بیرون آوردن کاغذ از داخل پرینتر

گیر کردن کاغذ در پرینتر و بیرون آوردن آن در همه پرینترها یکسان است و فرقی ندارد تک‌کاره یا چند‌کاره باشند. بیرون کشیدن نادرست کاغذها از داخل پرینتر می‌تواند آسیب جدی به پرینتر وارد کند. با ما همراه باشید تا با مراحل بیرون آوردن کاغذ از داخل دستگاه پرینتر آشنا شوید.

  •  کابل‌ها و اتصالات دستگاه پرینتر را جداکرده و دستگاه را به مدت 60 ثانیه خاموش کنید تا فیوزینگ پرینتر خنک شود.
  •  درب‌های پرینتر را باز و محل گیر کردن کاغذ را پیدا کنید؛ در بعضی مواقع کاغذ در زیر کارتریج گیر می‌کند که در این صورت باید کارتریج را بیرون بیاورید.
  •  معمولا کاغذها در سه نقطه پرینتر گیر می‌کنند. گیر کردن کاغذ در پرینتر اتفاق عجیبی نیست، اگر کاغذ بین سینی ورودی و کارتریج گیر کند راحت‌تر می‌توان بیرون آورد، فقط کافی است که کارتریج را از دستگاه خارج کنید و کاغذ را بیرون بیاورید.
  •  اگر کاغذ بین کارتریج و داخل فیوزینگ گیر کند، بیرون کشیدن آن به دقت بیشتری نیاز دارد، زیرا فشار بیش از اندازه باعث پارگی فیلم دستگاه می‌شود؛ در این حالت هم باید کارتریج را بیرون بیاورید اما نباید برای بیرون کشیدن کاغذ فشار زیادی وارد کنید.
  •  نقطه دیگری در پرینتر که احتمال دارد کاغذ در آن گیر کند، بین فیوزینگ و رول اگزیت است. این قسمت هم مانند حالت دوم از حسایت بسیاری برخوردار است و باید مانند روش قبل عمل کنید به این صورت که با دو دست کاغذ را به سمت خود بکشید. اگر بیرون کشیدن کاغذ از داخل دستگاه غیرممکن بود، فشار زیادی به پرینتر وارد نکنید و بهتر است آن را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

گیر کردن کاغذ در پرینتر

برای جلوگیری از گیر کردن کاغذ داخل پرینتر چه باید کرد؟

بعضی وقت‌ها مشکلات این چنینی به خاطر رعایت نکردن بعضی نکات پیش پا افتاده است که تبدیل به مشکلات بزرگی می‌شود. در این مقاله علل گیر کردن کاغذ در پرینتر و رفع این مشکل عنوان شد و حالا به چند مورد اشاره خواهیم کرد تا با راه‌های جلوگیری از گیر کردن کاغذ در دستگاه پرینتر بیشتر آشنا شوید. رعایت این موارد باعث می‌شود تا از دستگاه پرینتر به صورت صحیح استفاده کرده و عمر طولانی داشته باشد.

  1.  کاغذها را به درستی در داخل سینی پرینتر بگذارید.
  2. دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کرده تا متوجه شوید چه کاغذی برای پرینتر شما مناسب است. بعضی کاغذها نازک هستند یا اصطلاحا گرماژ پایینی دارند و در دستگاه پرینتر گیر می‌کنند.
  3. از کاغذهای باکیفیت برای چاپ استفاده کنید.
  4.  در تنظیمات دستگاه پرینتر ابعاد کاغذ و ضخامت آن را وارد کنید.
  5.  پرینتر را هر چند وقت یکبار سرویس کنید. پرینتر هم مانند هر دستگاه دیگری دارای قطعاتی است که بعد از مدتی نیاز به تعویض دارد، پشت گوش انداختن این موضوع می‌تواند مشکلات زیادی را برای دستگاه بوجود آورد و به مرور زمان هزینه زیادی را به شما تحمیل کند.

خرید پرینتر HP LaserJet CP1025

سخن آخر

در این مقاله علت‌های گیر کردن کاغذ در پرینتر بررسی شد. همچنین اشاره کردیم که یکی از دلایل اصلی بروز این مشکل نوع کاغذ است، کاغذهای نازک، چروک و نامرغوب در هنگام پرینت می‌توانند دردسرساز شوند. در ادامه چگونگی رفع این مشکل را توضیح دادیم و به مراحل بیرون آوردن کاغذ از دستگاه به گونه‌ای که آسیب جدی به آن وارد نکند اشاره شد و در انتها هم جلوگیری از بروز این مشکل را با ذکر چند مورد بیان کردیم. پیشنهاد می‌کنیم اگر در هر مرحله احساس کردید که کاری از شما بر نمی‌آید، حتما از یک تعمیرکار حرفه‌ای بخواهید تا برای حل این مشکل کمکتان کند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *